Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu. Nic więc dziwnego, że jej aranżacja jest dla nas bardzo istotna. Należy zrobić to w taki sposób, aby wszystkie wykonywane w niej czynności były wygodne i wydajne, a oprócz tego była estetyczna i wpisywała się w naszej gusta. W jaki sposób urządzić ergonomiczną kuchnię?

Wysokość mebli w kuchni na wymiar

Niezwykle istotną kwestią w każdej kuchni jet to, aby dopasować wysokością stoły, blaty oraz konkretne szafki i szuflady. To zagwarantuje nam komfort korzystania z pomieszczenia oraz ułatwi dostęp do konkretnych przedmiotów i produktów. Przyrządzanie posiłków przy zbyt niskim blacie skończy się bólem pleców, a jak wiadomo, zdarzają się dni, gdy w kuchni spędzamy nawet kilka godzin! Nawet najpiękniejsze meble kuchenne szybko nam się uprzykrzą, jeśli nie zostaną odpowiednio dopasowane swoją wysokością. Jeśli szafki będą zbyt głębokie, trudno będzie dostać się do ich zawartości. Aby zapewnić sobie jak największy komfort, warto przemyśleć tę kwestię. Doskonałym rozwiązaniem w tym przypadku mogą okazać się kosze cargo, które pozwolą wysunąć niezbędne produkty z szafki, bez konieczności zaglądania w jej głąb.

Podziel swoją kuchnię na strefy!

Aranżację idealnej kuchni na wymiar zdecydowanie ułatwia podział jej na strefy. Co to oznacza w praktyce? Jest to takie ułożenie, które pozwoli ograniczyć chodzenie i schylanie się, aby przyrządzanie posiłków było jak najszybsze i przyjemne. Pierwsza strefa to ta z zapasami, czyli lodówka i zamrażarka i szafki. Komfortowym rozwiązaniem będzie umieszczenie jej jak najbliżej wejścia do kuchni, aby jak najsprawniej rozpakować zakupy. Kolejna strefa to ta do przechowywania, gdzie znajduje się cały niezbędny sprzęt do gotowania: garnki, patelnie, sztućce, talerze. Dobrze sprawdzą się tutaj szafki podwieszane, dzięki którym ograniczysz schylanie się. Kolejna, trzecia strefa, to ta do zmywania. W zależności od preferencji może to być zlew bądź zmywarka. W ich okolicy powinny znajdować się wszelkiego rodzaju środki czystości, takie jak płyny czy ściereczki. Dobrym pomysłem będzie też umieszczenie kosza na śmieci pod zlewem, co z resztą praktykuje znaczna większość z nas. Przedostatnią strefą w naszej wymarzonej kuchni na wymiar jest ta do przyrządzania posiłków, czyli blat. Jest to najważniejszy element, który powinien zajmować najwięcej miejsca w kuchni. Zapewni komfort podczas gotowania — szczególnie wtedy, gdy umieścimy nad nim wieszak na wszelkie niezbędne do krojenia i mieszania akcesoria. Ostatnią strefą w ergonomicznej kuchni na wymiar jest ta do gotowania, pieczenia i podgrzewania. Znajdują się tak piekarnik, gazówka oraz mikrofala. Koniecznie pamiętaj o zamontowaniu pochłaniacza zapachów, gdyż w przeciwnym wypadku, rozniosą się one po całym domu.

Funkcjonalna kuchnia — zapewnij sobie jak największą ilość przestrzeni roboczej!

Podstawą w urządzaniu ergonomicznej kuchni na wymiar powinna być zasada: rozmieszczaj wszystkie meble i elementy w taki sposób, by zapewnić sobie jak największą przestrzeń roboczą! Duży blat kuchenny to ogromne ułatwienie gotowania. Sprawi, że będzie ono przyjemnością i nie będziemy musieli martwić się o niewystarczającą ilość miejsca. Co więcej, na blacie często umieszczamy przyrządy takie jak np. ekspres do kawy, który zajmuje sporo miejsca. Warto pomyśleć o tym już na etapie planowania swojej wymarzonej kuchni na wymiar, by później nie musieć kombinować i martwić się zbyt małą ilością przestrzeni.

Może zainteresuje Cię też...

Otwórz się na nowe perspektywy

Mamy dostęp do szerokiego wachlarza materiałów. Można u nas zamówić szafy i inne meble wykonane z materiałów ekskluzywnych w przystępnych cenach jak i również na materiałach bardzo powszechnych, przy czym nie zapominamy o trzymaniu standardu jakości. Wszystkie stosowane u nas materiały są produkowane w Europie, nie korzystamy z chińskich podróbek.

kuchnie na wymiar Wrocław
Cookies settings
Powrót na górę