Minimalistyczne, proste bryły i kształty, oszczędność form, zamiłowanie do natury, stonowane, ponadczasowe barwy, egzotyczne dodatki i rozwiązania eko – styl japandi łączy cechy wielu innych stylów, jednak najbardziej widoczne jest w nim zestawienie stylu skandynawskiego i japońskiego. Duża odległość pomiędzy krajami nie przeszkodziła im w spotkaniu się „gdzieś” pomiędzy. Styl japandi zachwyca, uwodzi swoim niepowtarzalnym urokiem, wycisza i uspokaja. Jak ten klimat stworzyć w salonie?
Japandi, czyli cisza, spokój i bliskość natury
Japandi jest hybrydą stylów, które mają ze sobą bardzo dużo wspólnego i jednocześnie wyróżniają się swoistymi cechami. Styl japoński charakteryzuje się ponadprzeciętnym porządkiem – tutaj wszystko ma swoje miejsce i przypisaną funkcję. We wnętrzu panuje spokój, pozwalający się wyciszyć i przywrócić harmonię myślom. Salon w stylu japońskim wydaje się oczyszczony ze wszystkich zbędnych przedmiotów, jest w nim tylko to, czego naprawdę potrzebujemy – wygodna sofa, fotel ze stolikiem kawowym, regał na książki, ciepły dywan i szafka do przechowywania osobistych rzeczy. Kluczowa jest w nim forma. Dzięki oszczędności w aranżacji możemy skoncentrować się na mistrzowskiej pracy stolarza czy rzemieślniczej pracy tapicera. Styl skandynawski jest natomiast zdecydowanie mniej restrykcyjny niż japoński. Łagodzi jego surowy charakter, wprowadzając do wnętrza ciepło i przytulny klimat. Dominuje w nim jasna paleta barw, a także naturalne materiały, takie jak drewno, wiklina, len czy bawełna. Salon scandi jest przyjazny człowiekowi i środowisku, pozwala cieszyć się przyjemnie spędzonym czasem w duchu hygge.
Salon w kolorach ziemi
W salonie urządzonym w stylu japandi próżno szukać mocnych akcentów kolorystycznych, a także bogatej palety barw. Koncentrujemy się na maksymalnie trzech kolorach, aby nie zaburzyć porządku aranżacyjnego. Są to kolory ziemi, a więc odcienie brązu, szarości, beżu i delikatnej zieleni, najlepiej oliwkowej. Na podłodze pojawiają się drewniane deski ułożone w jodełkę, a na ścianach szare płytki imitujące beton lub mysia szarość i sterylna biel. W przypadku dodatków kontynuujemy ten trend, jednak tutaj jesteśmy bardziej tolerancyjni. W salonie japandi dobrze odnajdują się tapicerowane meble w pastelowych barwach, jak również w nieco ciemniejszych odcieniach szarości i brązów.
Meble niczym geometryczne bryły
Aranżacja salonu japandi może przypominać prostą układankę lub klocki. Wszystkie elementy mają geometryczne kształty, unika się nietypowych form, a stawia się na prostotę. W centrum zazwyczaj znajduje się miejsce dla dużej sofy lub narożnika, wokół którego „układa się” kolejne elementy. Sofa jest tapicerowana, może być w kolorze szarym, ale i pudrowego różu. Idealnie wyglądać będzie przy niej drewniany stolik. Meble mogą być w ponadczasowym białym kolorze, najlepiej z gładkimi frontami. Świetnie sprawdzą się też proste, drewniane, nawiązujące jeszcze mocniej do skandynawskiej naturalności. W strefie jadalnianej niech stanie drewniany stół – może być okrągły lub prostokątny. Jego towarzyszami niech będą drewniane krzesła z tapicerowanym siedziskiem i oparciem kolorystycznie pasującymi do sofy czy narożnika.
Wszechobecna natura, czyli ekosalon
Urządzając salon w stylu japandi, staramy się korzystać z tego, czym obdarzyła nas Matka Natura. Podłoga i meble niech będą z drewna, najlepiej w swojej możliwie jak najbardziej naturalnej formie. Idealnie wpisującym się w klimat wnętrza materiałem jest wiklina, z której wykonuje się różnej wielkości kosze, a w nich można umieścić wełniane koce czy też potraktować jako osłonki na kwiaty. Sofę ozdabiamy lnianymi poduszkami, np. wykończonymi chwostami. Możemy również okryć ją narzutą z lnu z delikatną strukturą. W salonie japandi pięknie prezentują się ponadto lampy z kloszami koszykowymi. Tutaj możemy wybierać spośród lamp wiszących, stojących i stołowych. Japandi to prosta i minimalistyczna nowoczesność stworzona w duchu eko i z zamiłowaniem do natury. W salonie urządzonym w tym stylu odnajdziemy spokój, harmonię i ciszę. To miejsce, gdzie można naprawdę odpocząć i się zrelaksować bez zbędnych bodźców zewnętrznych.