W ostatnich latach mogliśmy podziwiać w aranżacjach wnętrz i propozycjach od projektantów głównie gładkie fronty często o połyskującym wykończeniu. Dominowały czerń i biel, chociaż nierzadko pojawiały się też odcienie szarości. Takie meble akcentują minimalistyczny i modernistyczny charakter wnętrza, któremu może jednak brakować lekkości i delikatności. Aby złagodzić charakter stylizacji, nadać jej więcej ciepła i przytulnego charakteru, zdecyduj się na ażurowe fronty.
Romantyzm, klasyka i zwiewność
Ażurowe fronty bardzo dobrze wpisują się w klimat ponadczasowej klasyki, w której widoczne są wpływy zarówno rustykalne, jak też skandynawskie. Pięknie podkreślają ciepły klimat Prowansji, a także dobrze czują się w stylizacji hygge. Ażurowe kompozycje będą dobrym wyborem do salonu, którego nie chcemy przytłoczyć ciężkimi, geometrycznymi konstrukcjami z frontami o jednolitej strukturze. To też ciekawa alternatywa dla typowych drzwi przesuwnych stosowanych przy szafach w przedpokoju i sypialni. Ażurowe fronty idealnie współgrają z otwartymi półkami, tworząc dekoracje ścienne z wystawą zdjęć rodzinnych i książek. Uzupełnieniem takich lekkich konstrukcji są zapachowe świeczki w drewnianych pojemnikach, kominki na woski otulające wnętrze pięknym zapachem, a także haftowane obrusy i serwety.
Ażurowe fronty w industrialnym wnętrzu
Fronty ażurowe kojarzymy z lekkością, z kolei styl industrialny z surowością i chłodem. Te dwa przeciwstawne bieguny się jednak przyciągają i można w bardzo oryginalny sposób je ze sobą połączyć. Do industrialnej stylizacji wybieramy czarne fronty ażurowe nawiązujące do metalowych konstrukcji przy krzesłach, stolikach kawowych oraz oprawach oświetleniowych. Idealnie komponują się z porowatym betonem na podłodze oraz siatkowymi dekoracjami. Skutecznie łagodzą i ocieplają surowe wnętrze, dlatego będą dobrym uzupełnieniem sypialni, gdzie pomimo pofabrycznego designu dzięki nim będzie przytulnie i przyjemnie.
Kuchnia w nietypowej odsłonie
Ażurowe konstrukcje są idealnym rozwiązaniem do małych pomieszczeń. Dzięki swojemu dekoracyjnemu charakterowi i lekkości pomagają uniknąć efektu przytłaczającej stylizacji. W takim przypadku warto zdecydować się na ażurowe fronty w białym kolorze. Jasne barwy optycznie powiększają małe wnętrza. Ponadto są to konstrukcje odporne na wilgoć, co zawdzięczamy wykorzystywanym materiałom i warstwom ochronnym, które stosujemy przy produkcji mebli. Takie fronty możemy połączyć z jednolitymi, a nawet przeszklonymi, aby uzyskać nietypową, niezwykle oryginalną aranżację kuchni.
Ażurowa zabudowa
Lustro, mleczna szyba, dekoracyjny panel szklany…wszystko to sprawia, że szafa w zabudowie czy też wnękowa przestrzeń do przechowywania prezentuje się efektownie i jest dekoracją wnętrza. Równie dobrze w tej roli sprawdzają się ażurowe fronty. Mogą być one również w wersji przesuwnej, dzięki czemu zaoszczędzamy miejsce i możemy je wykorzystać w małych pomieszczeniach. Kolorystycznie dopasujemy je do innych elementów aranżacji, np. zagłówka łóżka w sypialni czy chociażby sofy w salonie. Ażurowe fronty mają jeszcze jedną ważną zaletę. Zapewniają cyrkulację powietrza, przez co są idealnym rozwiązaniem do szaf, komód i innych mebli przeznaczonych do przechowywania, w których znajdują się ubrania i książki. Mają dzięki temu zapewnione lepsze warunki.