Produkty spożywcze na kartki, kilometrowe kolejki przed sklepami, a w mieszkaniach boazeria i meblościanka – nie wszyscy pamiętamy czasy PRL-u, jednak prawie wszyscy o nich słyszeliśmy. Podobno były to czasy trudne, ale piękne, przynajmniej tak wspominają je starsze pokolenia. Skoro cieszą się mimo wszystko dobrą sławą, to warto czerpać z nich inspiracje na klimatyczne aranżacje. W kuchni urządzonej w stylu vintage będzie przytulnie, ciepło i bardzo domowo.
PRL przeżywa drugą młodość
Kultowy polski design się odrodził już kilka sezonów wcześniej. Z każdym kolejnym się rozwija, coraz odważniej wykorzystuje się go we współczesnych aranżacjach, łącząc z nowoczesnością, modernizmem, a nawet stylem boho i industrialnym. Dostrzegamy duże zainteresowanie meblami z tamtych czasów. Ponadto dobrą sławą cieszy się popularne wtedy lastryko. Styl vintage ma coraz szersze grono fanów, a projektanci z wypiekami na twarzach sięgają po inspiracje z minionego wieku. Mieszkania w tamtych czasach miały stosunkowo mały metraż, były ciasne, ale musiały przy tym być funkcjonalne. Eksperymentowano więc z różnymi rozwiązaniami, miało być praktycznie i wygodnie. Kuchnia, pomimo że mała, miała dużo miejsca do przechowywania, a także przygotowywania posiłków. Taki wehikuł czasu jest więc bardzo dobrym kierunkiem zarówno przy okazji dużych, jak i małych metraży.
5 pomysłów na podłogę i ściany w kuchni vintage
Zacznijmy od tła i od pokrycia największych powierzchni ścian i podłóg. Bardzo charakterystycznym materiałem dla stylu vintage jest drewno. W czasach PRL-u pojawiało się zarówno na podłodze i ścianach, jak też na suficie. Jest to jednak materiał drogi, jak też wrażliwy na ciepło i wilgoć. Alternatywą dla niego są płytki ceramiczne imitujące naturalne drewno, występujące w różnych formatach. Na ścianach w kuchni vintage wspaniale prezentuje się ponadto cegła. Kolejna propozycja to płytki we wzór czarno-białej szachownicy, które układamy na podłodze, idealnie korespondować będą np. z białymi lub czarnymi płytkami typu metro na ścianach. Nie zapominamy ponadto o lastryko, które występuje w szerokiej palecie barw. Szczególnie dobrze w takiej vintage kuchni wyglądać będzie w wersji szarej, w odcieniu pastelowego różu i beżu.
Meble drewniane i białe
Meble w szczególny sposób nadają charakter każdej kuchni. W aranżacjach vintage bez wątpienia dominują te w kolorze drewna lub wykonane z naturalnego drewna, szczególnie o jasnych wybarwieniach. Charakterystyczną ich cechą są frezy, a więc ozdobne rzeźbienia na frontach, które bardzo często pojawiały się w kuchniach z czasów PRL-u. Alternatywą dla drewna jest biel, która z kolei idealnie współgra ze szkłem i przeszklonymi frontami. Takie połączenie bardzo dobrze sprawdzi się w małych pomieszczeniach, nadając całości lekkości i optycznie powiększając przestrzeń. Ważną rolę odgrywają też uchwyty szafek. Mogą być to zarówno proste, podłużne czarne lub złote, delikatnie rzeźbione uchwyty, jak też drewniane gałki.
Dodatki z przeszłości do kuchni vintage
Producenci sprzętów AGD również polubili się z czasami PRL-u. Coraz częściej w sklepach możemy spotkać urządzenia, których design jest inspirowany tamtym okresem. Dotyczy to zarówno dużego, jak i małego AGD, jak mikser, ekspres do kawy czy chociażby czajnik. W takiej kuchni nie może też zabraknąć tekstyliów, a więc haftowanych firanek w oknach, zazdrostek, poduszek na krzesła w kwiatowych wzorach i podkładek pod talerze na stole z motywem kontrastowej kraty. Meble z czasów PRL-u przetrwały do dzisiaj. Można je spotkać na pchlich targach, strychach i w piwnicach. Wyróżniały się bardzo solidnym wykonaniem i materiałem. We współczesnych wnętrzach w stylu retro warto jest kontynuować ten trend, stawiając na wyposażenie, które również przetrwa próbę czasu.