Pojawia się we wnętrzach od wieków, inspiruje, zaskakuje i jednocześnie pozwala zrealizować wizję wnętrz ponadczasowych i eleganckich, jak również zdecydowanie bardziej oryginalnych i nietypowych. Kamień jest jednak materiałem stosunkowo drogim i wymagającym odpowiedniej pielęgnacji, szczególnie w pomieszczeniu, gdzie jest narażony na zabrudzenia i niekorzystny wpływ wysokiej temperatury i wilgoci. Alternatywą są więc płytki ceramiczne i płyty laminowane imitujące naturalny kamień. W kuchni możemy wykorzystać je na wiele sposobów.
Kamień na ścianie w kuchni – nieprzeciętna stylizacja
Jest to jednocześnie najbardziej oczywiste wykorzystanie kamienia w kuchni i stwarzające najwięcej możliwości aranżacji. Kamień występuje w wielu wariantach kolorystycznych. Do wyboru mamy m.in. ciemny granit, biały marmur i beżowy piaskowiec. Oprócz tego dużym zainteresowaniem cieszy się kamień w kolorze szarym, szczególnie o dużej porowatości. Jeżeli decydujemy się na ciemniejszy kolor na ścianie, warto go skontrastować z jaśniejszymi frontami, niekoniecznie białymi, ale np. szarymi. Biały marmur na ścianie pięknie komponować się będzie z czarnymi, połyskującymi szafkami i dodatkami w kolorze złota. Z kolei piaskowiec najlepiej prezentuje się w otoczeniu naturalnych, jasnych odcieni. Szary kamień w postaci płytek strukturalnych trójwymiarowych idealnie wpisuje się w klimat wnętrza industrialnego. Można go porównać do betonu – oba mają surowy charakter, dzięki czemu znalazły swoje zastosowanie w aranżacjach inspirowanych pofabrycznymi wnętrzami. Możemy połączyć go z metalowymi szafkami i oprawami oświetleniowymi, żarówkami dekoracyjnymi i drewnianą podłogą.
Kamienny blat, czyli luksus w roli głównej
Taki blat nawiązuje do luksusu, ekskluzywnego wnętrza i elegancji. Warto go wykorzystać w kuchni urządzonej w stylu francuskim, angielskim i glamour. Sprawdzi się też w aranżacji modern classic. Ciemny blat z widocznym użyleniem skontrastuj z jasnymi szafkami – mogą być z frezowanymi frontami. Lekkości całości dodadzą przeszklenia, które prezentować będą elegancką zastawę. Jeżeli preferujesz bardziej przytulne wnętrza, to połącz kamień z drewnem na szafkach i podłodze. Jako dodatki wybierz naturalne zioła w wiklinowych doniczkach oraz pojemniki z korkowymi przykrywkami. Niezwykle oryginalnym rozwiązaniem będzie wielokolorowy kamień. To propozycja dla odważnych. Można spotkać kamień w odcieniach zieleni, niebieskiego, czerwieni i pomarańczowego, a także fioletu i różu. Taki blat na pewno będzie zaskakującym i wyróżniającym się w całej stylizacji akcentem. Jego wyrazisty charakter potrzebuje bardziej stonowanego otoczenia, a więc w takim przypadku wybieramy gładkie fronty w odcieniach szarości, beżu i sterylnej bieli. Unikamy dodatków w intensywnych kolorach, respektując minimalizm.
Kamienne dodatki, a więc wnętrze z charakterem
Kamień nie musi odgrywać pierwszoplanowej roli – może być jedynie elementem uzupełniającym. Wykorzystuje się go więc, aby nadać wnętrzu charakteru i nieco „dopracować” całą aranżację. Coraz więcej jest dostępnych dodatków w kolorze granitu, marmuru czy piaskowca. Niektóre są nawet wykonane z naturalnego tworzywa. W kuchni urządzonej w stylu eko, a także w przestrzeni miłośnika zdrowej kuchni świetnie sprawdzi się kamienny moździerz. Jest on nie tylko niezastąpiony do rozdrabniania ziół i przypraw, a więc pełni funkcję praktyczną, ale również będzie efektowną dekoracją blatu. W kolorze kamienia wykonuje się dzisiaj także deski do krojenia, różnego rodzaju pojemniki, łyżki, uchwyty noży i inne akcesoria kuchenne. Ponadto na ścianie może zawisnąć zegar imitujący granit, a na suficie proste oprawy oświetleniowe w kolorze jasnego marmuru. Kuchnia jest miejscem nie tylko na eksperymenty kulinarne, ale również dekoracyjne i aranżacyjne. To w tym pomieszczeniu spędzamy dużo czasu, przygotowując poranną kawę i śniadanie, a także kończąc dzień rodzinną kolacją. Zadbaj więc o charakter swojej kuchni – niech będzie stylowa, elegancka, a przy tym charakterna i klimatyczna. Kamień może mieć w tym swój udział!